Pokosówka płachtowa

Pokosówka płachtowa to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia ograniczenie użycia glifosatu podczas upraw lub wręcz wyeliminować ten składnik. Świetnie sprawdza się do różnego rodzaju roślin, współpracuje z wieloma maszynami rolniczymi, dzięki czemu jest bardzo uniwersalna. W przypadku mniejszych gospodarstw, w których pokosówka płachtowa używana jest tylko raz czy dwa w roku, można się pokusić o wypożyczenie, jednak w przypadku większych o wiele bardziej opłaca się kupno własnej.

Tylko jak wybrać odpowiedni model? Wystarczy przeczytać nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jaka pokosówka płachtowa jest najlepsza i na co zwrócić uwagę. Pokazujemy też, co w tej kwestii ma do zaoferowania jeden z renomowanych producentów, jakim jest oczywiście Moresil.

Jak działa pokosówka płachtowa?

W przeciwieństwie do samobieżnej kosiarki pokosowej, nawet najlepsza pokosówka płachtowa nie posiada własnego napędu i musi zostać przypięta do odpowiedniej maszyny rolniczej. Jej pełna nazwa brzmi – żniwiarka pokosowa płachtowa i jest dość trafna, bowiem poprzez specjalne kosy oraz naostrzone nożyki, żniwiarka, czy też, ściślej mówiąc, heder płachtowy pozwala na udane zbiory i uzyskanie idealnych pokosów.

Jaką pokosówkę płachtową kupić? Nową czy używaną?

Używana pokosówka płachtowa to duża pokusa, jeśli chodzi o cenę. Jak to bywa z różnorodnymi maszynami rolniczymi, sprzęt tego typu z drugiej ręki jest o wiele tańszy. Bywa jednak wiekowy, niejednokrotnie zardzewiały lub źle utrzymany. Co gorsza, nawet kilkuletnia pokosówka płachtowa z rynku wtórnego może posiadać wady wynikające ze zużycia różnych części, których nie zauważymy na pierwszy rzut oka, ani nawet przy dokładnych oględzinach.

W praktyce polecamy więc zakup nowej pokosówki płachtowej. Może i musimy wydać kwotę kilkukrotnie większą – choć z pomocą przychodzi nam system ratalny – ale przynajmniej wiemy, jakich nakładów finansowych musimy się spodziewać. Nie boimy się, że nagle wypadnie droga naprawa, a żniwiarka pokosowa płachtowa odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. By inwestycja szybciej się zwróciła, możemy prowadzić wynajem pokosówki płachtowej – dzięki temu błyskawicznie odzyskamy środki przeznaczone na jej zakup, a chętnych z pewnością nie zabraknie.

Zalety pokosówki płachtowej

Zacznijmy może od tego, że dobra pokosówka płachtowa przyczynia się do propagowania dobrych praktyk i poprawy stanu środowiska. Jednocześnie nie wpływa negatywnie na uprawy – wręcz przeciwnie, minimalizuje straty i zwiększa zyski. dzięki temu, że wpływa na szybsze wysychanie roślin, można darować sobie użycie glifosatu, co wyjdzie na dobre zarówno rolnikowi, jak i konsumentom. Jest ona tańsza od samobieżnej kosiarki pokosowej, wymaga też mniejszej ilości napraw, nie trzeba w niej tak często wymieniać płynów eksploatacyjnych i nie posiada własnego akumulatora. Oznacza to, że oszczędzamy na serwisie, ale i nie produkujemy tylu zbędnych odpadów.

Pokosówka płachtowa – do jakich upraw?

Nim zakupimy maszynę, warto sobie zadać pytanie, do jakich upraw ma posłużyć nasza pokosówka płachtowa. A może ona być bardzo uniwersalna. Służy do zbioru wielu roślin, wśród których warto wymienić na przykład:

  1. Zboże – w tej formie głównie na kiszonki, jako pokarm dla zwierząt. By wykorzystać je w taki sposób, musimy zdecydować się na ścięcie jeszcze na etapie, gdy rośliny są zielone i niedojrzałe.
  2. Gryka – to rodzaj rośliny rdestowatej, choć zalicza się ją również do roślin zbożowych. Posiada liczne zalety, ponieważ chroni glebę, a jednocześnie jest dość odporna na pogodę i choroby, może być uprawiana jako roślina poplonowa i również służy jako pasza dla zwierząt. Nasza pokosówka płachtowa nadaje się do jej zbioru doskonale.
  3. Rzepak – to kolejna z upraw, w której sprawdza się dobra pokosówka płachtowa. Jest to roślina, na którą zapotrzebowanie stale rośnie, dzięki czemu nie musimy się martwić o rynek zbytu. Pozyskuje się z niej olej, ceniony nie tylko w branży spożywczej, ale i szeroko pojętym przemyśle. Rzepak to także doskonałe biopaliwo, a pokosówka płachtowa Moresil ułatwia jego zbiór przez specjalne elementy uzupełniające do koszenia tej rośliny oraz odpowiednio duże otwory wyjściowe.
  4. Trawy – cały szereg różnych roślin, wykorzystywanych przede wszystkim jako pożywienie dla zwierząt. Możemy z nich pozyskiwać także nasiona dla innych rolników.
  5. Facelia – doskonała roślina dla tych z Państwa, którzy poza własnym gospodarstwem prowadzą także pasiekę. Dopóki ta szczególna roślina znajduje się na polu, bardzo chętnie wykorzystują ją pszczoły. Później możemy ją skosić i wykorzystać na przykład na paszę dla zwierząt lub sprzedać.

Jak widzicie, potencjał dobrej pokosówki płachtowej jest ogromny. Dzięki temu całkiem prawdopodobne jest, że będziemy jej używać więcej niż kilka razy w roku, dlatego namawiamy do zakupu – na pewno nie będzie stała bezczynnie.

Jak dopasować pokosówkę płachtową do innych maszyn?

Martwicie się, czy pokosówka płachtowa będzie pasować do maszyn, które już posiadacie? Uspokajamy – to sprzęt bardzo uniwersalny nie tylko pod względem rodzaju upraw, ale także dopasowania do reszty naszej floty. Może ona być podpięta do kombajnu, jak i do ciągnika, zarówno z przodu, jak i z tyłu. By podpiąć ją z przodu traktora, potrzebne będą albo przednia jednostka hydrauliczna, albo przedni wał odbioru mocy. Celem podpięcia z tyłu, wykorzystywana jest obrotowa kabina operatora.

By pokosówka płachtowa sprawdziła się z naszym traktorem, musi on posiadać odpowiednią moc. Żniwiarka pokosowa ma swoją masę, a im szersza jest, tym oczywiście cięższa. Jednocześnie szeroka pokosówka płachtowa wymaga mniejszej ilości przejazdów, w ostatecznym rozrachunku może się więc okazać oszczędniejsza i pod względem przeznaczonego czasu, i wydatków na paliwo. Pokosówka firmy Moresil może osiągać nawet 7,5 metra szerokości.

Najlepsza pokosówka płachtowa – podsumowanie

Jak widzicie, dobra pokosówka płachtowa może posiadać szereg regulacji, które pomogą nam dopasować ją do naszych potrzeb, rodzaju upraw czy pola. Może na przykład posiadać regulowane taśmy, które pozwalają kłaść pokos zarówno po jednej, jak i po obydwu stronach. Posiada szeroko zakrojone, ale niezawodne funkcje automatyczne, między innymi zapamiętuje ukształtowanie terenu i dopasowuje do niego parametry koszenia. Dzięki temu odciąża nieco operatora, a zmniejszając jego zmęczenie, minimalizuje ryzyko błędu.

Dobra pokosówka płachtowa sprawia, że w naszej kieszeni zostają realne pieniądze. Łączy w sobie tradycję oraz nowoczesne rozwiązania na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Warto więc sięgnąć po produkty Moresil, by przekonać się, jak wiele potrafi zmienić taka inwestycja.