Heder składany

Heder składany to bardzo sprytne rozwiązanie, które powinien rozważyć każdy właściciel sprzętu dla rolników. Pokazało ono, że nawet gdy wydaje nam się, że w danej dziedzinie nie da się już wymyślić nic innowacyjnego, przychodzą genialni inżynierowie i projektują coś, co dodatkowo ułatwia nam życie. Dlatego w tym poradniku chcielibyśmy się pochylić nad tego typu sprzętem.

Podpowiadamy, jaki heder składany jest najlepszy, ale nie tylko. Wskazujemy też, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, jak działa oraz w jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej. Zapraszamy do lektury.

Czym jest heder składany?

Zacznijmy od krótkich wyjaśnień. Heder składany bywa też nazywany zespołem żniwnym. Jest to część montowana do kombajnu, która znajduje się na pierwszej linii, jeśli chodzi o żniwa. Bowiem to właśnie heder składany odpowiada za ścinanie roślin i transportowanie ich w głąb gardzieli kombajnu. Ma formę sporego walca, montowanego z przodu pojazdu. Cała jego innowacyjność tkwi jednak w możliwości złożenia, która przydaje się w wielu sytuacjach.

Heder składany
Heder składany / Jaki wybrać? Opinie i cena

Czy warto kupić heder składany?

No właśnie, jakież to kłopoty może rozwiązać najlepszy heder składany? Zazwyczaj składa się on na trzy części, znacząco zmniejszając swoją szerokość. Dzięki temu nie musimy go demontować za każdym razem, gdy kombajn ma wyjechać na drogę publiczną. To znacząco oszczędza wysiłku, jak i czasu, a przejechanie między dwoma skrawkami pola okazuje się banalnie proste.

Co więcej, dobry heder składany znakomicie sobie radzi we wszelkiego rodzaju zakamarkach, na wąskich poletkach, ułatwia też manewrowanie. Również przechowywanie go przy ograniczonej przestrzeni bywa znacznie prostsze. Warto jednak wspomnieć, że funkcja składania w żaden sposób negatywnie nie przekłada się na wydajność całej maszyny ani na prędkość czy straty przy koszeniu.

Jaki heder składany wybrać i kupić?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić używany heder składany. Rynek wtórny obfituje w przyzwoite sprzęty rolnicze, ale też w ukryte miny, które mogą się okazać finansową studnią bez dna. Ze względu na dość skomplikowane działanie, jak i narażenie na czynniki środowiskowe oraz mechaniczne, heder składany z rynku wtórnego może należeć do tej drugiej grupy. Jeśli będzie tylko wymagał wymiany nożyków, to możemy cieszyć się z dobrego zakupu, ale co, gdy będzie wymagał o wiele większych nakładów czasu i pieniędzy?

Jeśli chcemy mieć spokojną głowę, po prostu przypiąć heder składany do kombajnu i ruszyć do pracy, nie warto oszczędzać. W dłuższej perspektywie może się bowiem okazać, że zakup z rynku pierwotnego, na przykład od Moresil, nam się opłacał. Na etapie wyboru najlepszej oferty dla siebie powinniśmy jednak zwrócić uwagę na:

  • Przeznaczenie,
  • Bezpieczeństwo,
  • Szerokość,
  • Trwałość.
Jaki Heder składany
Jaki Heder składany wybrać i kupić? Ranking i cena

Przeznaczenie hederu składanego

Do jakich upraw przeznaczony jest heder składany? Najpopularniejsze modele tego typu służą do uprawy popularnych zbóż, takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy owies. Sprawdzają się także podczas uprawy soi, maku, a nawet słoneczników, rzepaku czy kukurydzy. Są to dość popularne gałęzie rolnictwa. Plony, które pomoże nam zebrać dobry heder składany, możemy wykorzystać jako paszę dla zwierząt hodowlanych, ale również sprzedać. Zbyt znajdziemy zarówno w branży spożywczej, w której opisane rośliny są szeroko wykorzystywane, jak i w przemyśle farmaceutycznym, do produkcji biopaliwa, jak również tworzyw sztucznych. Jeśli tylko dobrze to rozegramy, inwestycja, jaką jest heder składany, dość szybko się zwróci, a interes może być całkiem intratny.

Bezpieczeństwo hederu składanego

Jak można zauważyć na pierwszy rzut oka, heder składany posiada ostre nożyki i kosę, co rodzi prawdopodobieństwo krwawych oraz niezwykle groźnych wypadków. Nie da się ich wyeliminować całkowicie, ale części z nich można zapobiec poprzez odpowiednią konstrukcję. Dobry heder składany produkcji Moresil posiada więc wszystkie stosowne osłony, które znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo błędu ludzkiego. Na bezpieczeństwo wpływa także sprawny autopilot, zmniejszający zmęczenie operatora kombajnu, jak również funkcja zaginania ostrych, twardych łodyg kukurydzy.

Szerokość hederu składanego

Jaki heder składany wybrać, jeżeli chodzi o szerokość? Tutaj również rynek pierwotny ma przewagę nad wtórnym. Firma Moresil oferuje szeroki zakres regulacji szerokości, dzięki czemu możemy dopasować ją do swoich potrzeb, posiadanego sprzętu i pola. A jak wygląda szerokość po złożeniu? Dla przykładu, w przypadku hederu składanego o szerokości roboczej 5,5 metra, po uruchomieniu funkcji składania otrzymujemy konstrukcję rozciągającą się na 3,5 metra. Jeśli zdecydujemy się na heder składany oferujący szerokość roboczą 7,2 metra, to po złożeniu możemy się spodziewać bryły o szerokości 4 metrów.

Trwałość hederu składanego

Trudno od tak skomplikowanej, wielopoziomowej konstrukcji, jaką jest heder składany, wymagać całkowitej bezawaryjności. Nasi projektanci dokładają jednak wszelkich starań, by oferowany przez nas sprzęt przetrwał długie lata użytkowania bez nadmiernych nakładów finansowych. Służą temu takie rozwiązania, jak:

  1. Dno pod przenośnikiem ślimakowym wykonane ze stali nierdzewnej wysokiej jakości,
  2. Dopasowanie się do siebie pracy ślimaka centralnego, nagarniacza, napędu, listwy tnącej i innych elementów konstrukcyjnych,
  3. Zmniejszenie tarcia wałków i walce wykonane z materiałów charakteryzujących się wysoką trwałością,
  4. Niezawodny system blachy tnącej, znany z maszyn do cięcia słonecznika.
Najlepszy Heder składany
Najlepszy Heder składany

Jaki heder składany jest najlepszy?

By wyłonić najlepszy heder składany dla siebie, warto porozmawiać z konsultantem i jasno określić swoje potrzeby. Sporo kwestii możemy zmienić na etapie konfiguracji, a jeśli już po zakupie zorientujemy się, że potrzebujemy konkretnych funkcji, część z nich wciąż można dołożyć. Najlepszy heder składany charakteryzuje się nie tylko wysoką trwałością, ale też wydajnością, dopasowaniem do każdego rodzaju pola, a także niską utratą plonów podczas koszenia. Umożliwia to na przykład szeroki nagarniacz czy możliwość regulacji nachylenia celem lepszej penetracji.

Heder składany – podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik, podpowiadający, jak wybrać najlepszy heder składany, nieco Państwu rozjaśnił. Pamiętajmy, by nie kierować się tylko względami finansowymi. Ceny hederów składanych w ofercie Moresil nie są wygórowane, zwłaszcza że idą w parze z wysoką jakością wykonania. Zachęcamy więc do kontaktu celem przedstawienia całej gamy podobnych produktów, które łączą w sobie bogate doświadczenie praktyczne oraz innowacyjne pomysły.