Hedery do kombajnu

Heder do kombajnu to właściwie najważniejszy element maszyny, wiernie służącej nam podczas żniw. Z oczywistych względów, najczęściej wykorzystujemy go latem i jesienią, jednak wymaga on odpowiedniej troski przez cały rok. Heder do kombajnu śmiało można nazwać jego sercem, gdyż to właśnie on wpływa na jakość pracy całego pojazdu, co pośrednio przekłada się i na czas potrzebny do zebrania żniw, i na wielkość zbiorów.

Czym jest heder do kombajnu?

Dlaczego heder do kombajnu jest taki ważny? Jak wiemy, jest to najbardziej wysunięta na przód część kombajnu. Ma podłużny kształt i to właśnie on odpowiada za ścinanie roślin, a następnie transport ich do wnętrza całej maszyny. Im lepszy heder do kombajnu, tym większe zbiory jesteśmy w stanie uzyskać z jednego kawałka pola, właśnie dlatego powinien on być wytrzymały, precyzyjny i bezawaryjny.

Budowa hederu do kombajnu

Jak zbudowany jest heder do kombajnu? W zależności od tego, do jakiego zboża jest on przeznaczony, może wyglądać nieco inaczej, zawsze jednak spełnia te same funkcje. Składa się z nożyków i kosy, które to oczywiście odpowiadają za cięcie rośliny. Znajdziemy w nim też rolki, które mają za zadanie tłumić wibracje, a przy tym wspomagają ścinanie zboża. Dalej są palce ślimakowe, odpowiedzialne za transportowanie ściętych roślin dalej, do pozostałych części kombajnu.

Kiedy używać hederu do kombajnu?

Nie bez powodu dobry heder do kombajnu to część demontowalna. Za każdym razem, gdy wyjeżdżamy maszyną na drogę publiczną, powinniśmy go zdemontować. W zależności od rodzaju, kombajn z hederem może mieć bowiem bardzo dużą szerokość, nawet do kilkunastu metrów! O ile podczas prac jest to zaleta, ponieważ taki heder do kombajnu zetnie zboże szybciej, marnując mniej paliwa i wysiłku, to na drodze jest to niedopuszczalne. Pomijając sytuacje, gdy wiejskie drogi okazują się zbyt wąskie, by w ogóle w nie wjechać, zamontowany heder do kombajnu może znacząco utrudniać ruch pozostałych pojazdów.

Jaki heder do kombajnu wybrać i kupić? Rodzaje

Każdy rolnik powinien dopasować heder do kombajnu do swoich potrzeb. W ofercie znakomitej firmy Moresil mamy do wyboru takie rodzaje, jak:

  • Heder do zboża,
  • Heder do słonecznika,
  • Heder do maku,
  • Heder do kukurydzy.

Heder do zboża

Heder do kombajnu, wykorzystywany do koszenia zboża, to najpopularniejszy typ hederów oferowanych przez Moresil. Tego typu zespół żniwny przydaje się w przypadku koszenia najpopularniejszych w Polsce, niskich zbóż, takich jak pszenica, żyto, owies i inne. Tego typu uprawy wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, do hodowli zwierząt, wyrobu alkoholu i w innych dziedzinach, dlatego są tak ważne, a jednocześnie tak powszechne.

Heder do słonecznika

Kolejny heder do kombajnu umożliwia ścinanie słonecznika. Jest wyższy, posiada też rozdzielacz łanu, który pomaga zoptymalizować zbiór roślin. Można go dopasować do każdego typu kombajnu. Firma Moresil oferuje ciekawe rozwiązania, między innymi możliwość zamówienia dostawki, dopasowanie koloru do kombajnu, możliwość domówienia siekacza, a także hydrauliczne ustawienie wysokości nagarniacza bez wychodzenia z kabiny. Co więcej, płyty tnące są tu dodatkowo utwardzone, a odpowiednia rozdzielczość sprawia, że straty materiału są naprawdę małe.

Heder do maku

Uprawa maku jest bardziej wymagająca, dlatego nie należy do najpopularniejszych. Tę roślinę, wykorzystywaną w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i innych, możemy zbierać zwykłym hederem do kombajnu zbożowym, jednak Moresil dla rolników wyspecjalizowanych w uprawie maku przygotowało także dedykowane rozwiązania. Posiadają one specjalne wałki rozdzielające, które pozwalają osiągnąć o wiele wyższą jakość zbiorów. Do kombajnu jest bowiem wciągana jedynie makówka wraz z fragmentem łodygi przylegającym do owocu.

Heder do kukurydzy

Ten heder do kombajnu służy do zbioru o wiele wyższej rośliny, prawie tak popularnej, jak wspomniane zboża. Kukurydza jest bowiem wykorzystywana w wielu dziedzinach – do produkcji żywności, w przemyśle farmaceutycznym, a nawet do produkcji tworzyw i opakowań. Taki heder do kombajnu wyróżnia się możliwością regulacji wysokości koszenia, jak i szerokości rzędów, a dodatkowo posiada zespół zrywający i siekacz łodyg. Jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjach, firma Moresil oferuje na przykład autopilot, ślimaki boczne, możliwość przystosowania do zbioru słonecznika czy rozdrabniacz do łodyg.

Jaki heder do kombajnu jest najlepszy?

Trudno jednoznacznie określić, jaki jest najlepszy heder do kombajnu. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy bowiem od naszego budżetu, ale też specyfiki upraw czy nakładu pracy, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na zbiory.

Powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  1. Materiały – heder do kombajnu Moresil wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Są one nierdzewne, wyróżniają się doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy negatywny wpływ warunków atmosferycznych.
  2. Uniwersalność – chociaż najwyższą jakość zbiorów da nam dedykowany heder do kombajnu, przygotowany z myślą o konkretnych uprawach, dla małych gospodarstw niewyspecjalizowanych może być to zbyt duże obciążenie finansowe. Uniwersalny heder do kombajnu pozwoli zebrać różne rodzaje zbóż i roślin jedynie za pomocą niewielkich modyfikacji, wynikającej ze specyfiki upraw.
  3. Łatwość transportu – Moresil ma w swojej ofercie składany heder do kombajnu. To doskonałe rozwiązanie, jeśli w ciągu jednego dnia musimy zebrać żniwa z wielu mniejszych pól, a przez to często wyjeżdżamy na drogę publiczną. Złożenie takiego urządzenia jest o wiele prostsze od demontowania go za każdym razem. Dzięki systemowi składania na trzy części, heder do kombajnu o szerokości 7,20 metra może w czasie transportu zmniejszyć się do 4 metrów.
  4. Bezpieczeństwo – wypadki podczas żniw to wciąż zmora wielu polskich gospodarstw, zwłaszcza tych niewyspecjalizowanych. Nie da się uniknąć takich sytuacji w stu procentach, jednak dobry heder do kombajnu zmniejsza prawdopodobieństwo poważnych urazów. Może on bowiem posiadać specjalne osłony, tak zwane zamknięcie bezpieczeństwa.

Heder do kombajnu – podsumowanie

Nawet najlepszy heder do kombajnu wymaga odpowiedniego traktowania, by służył nam sprawnie i bez awarii przez długie lata. To właśnie ta część kombajnu jest dość wrażliwa, a jednocześnie narażona na poważne obciążenia: wystające elementy, kamienie i inne. Regularnie powinniśmy sprawdzać stan kosy i wymieniać uszkodzone nożyki, a także co jakiś czas robić przegląd całej maszyny. W razie awarii warto stosować najwyższej jakości części do kombajnów, które można zakupić w naszym sklepie.

Dobry heder do kombajnu to gwarancja udanych zbiorów. Z tego powodu warto zaufać firmie, która ma duże doświadczenie w tym temacie, a jednocześnie nie boi się podążać za nowoczesnymi udogodnieniami i rozwiązaniami na miarę dwudziestego pierwszego wieku.