Heder płachtowy

Heder płachtowy to jedna z istniejących na rynku opcji, która pomoże nam w zbiorach wielu roślin, od rzepaku, poprzez trawy i zioła, aż po facelię. Wiele z nich wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, niektóre służą także do produkcji pasz dla zwierząt, nawozów czy biopaliwa. Mało tego – część z nich korzystna jest także dla pszczelarzy, możemy więc uzyskać podwójny profit: najpierw obfite zbiory miodu, później zaś ziarno, które można sprzedać czy wykarmić nim własną hodowlę zwierząt.

Nie możemy zapominać o tym, że heder płachtowy to z reguły element pokosówki, zwanej też żniwiarką pokosową. W ofercie firmy Moresil znajdziemy takie możliwości konfiguracji, które pozwalają zarówno na używanie hedera płachtowego, jak i ślimakowego. Ten poradnik chcielibyśmy jednak poświęcić pierwszemu z wymienionych rodzajów.

Czym jest heder płachtowy?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Heder płachtowy to element żniwiarki pokosowej, najbardziej wysunięta na przód część, która odpowiada za ścinanie roślin. Bywa także nazywany zespołem żniwnym. To właśnie on odpowiada za jakość zbiorów i ilość strat, które zawsze czekają nas podczas żniw. W skrócie – im lepszy heder płachtowy, tym realnie więcej pieniędzy mamy w kieszeni. Od hedera ślimakowego różni się oczywiście budową, gdyż rolę transportowania plonów przyjmują tu na siebie nie ślimaki, a właśnie specjalne płachty.

Heder płachtowy
Heder płachtowy / Jaki wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Opinie i cena

Heder płachtowy a rodzaj upraw

Klienci często pytają, co jest lepsze: heder płachtowy czy ślimakowy do pokosówki? Wszystko zależy od preferencji, ale także rodzaju upraw, na który się zdecydujemy. O ile heder płachtowy nieco gorzej sprawdza się w przypadku gryki, gdyż nie do końca jest w stanie ją otrzepać, o tyle świetnie radzi sobie z innymi uprawami. Może być cennym narzędziem na przykład w uprawie facelii, trawy, kminku, ziół i wielu innych roślin. Ziarno nie osypuje się na glebę, dzięki czemu znacząco zwiększamy wielkość zbiorów.

Czy warto kupić używany heder płachtowy?

Oferty na rynku wtórnym kuszą przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że do kwot, jakie musimy zapłacić właścicielowi, trzeba także doliczyć koszt serwisu. Nawet najlepszy heder płachtowy po pewnym czasie wymaga licznych napraw, by dalej działać równie sprawnie i bezproblemowo. Co więcej, wraz z wiekiem częstotliwość koniecznych napraw rośnie, dlatego warto zastanowić się, czy mniejszym kosztem nie będzie nowy heder płachtowy zamiast sprzętu używanego. Choć podczas zakupu konieczny budżet jest o wiele większy, taki sprzęt od razu nadaje się do użytku i przez dłuższy czas nie będzie wymagał nakładów finansowych.

Co więcej, nowy heder płachtowy pozwala uzyskać więcej opcji konfiguracji. Możliwości na rynku wtórnym są ograniczone, tymczasem zamawiając nowy sprzęt od producenta, czyli firmy Moresil, wiele kwestii możemy dopasować do swoich potrzeb. Zawsze warto zapytać o aktualną ofertę, a z pewnością znajdziecie Państwo satysfakcjonujące rozwiązanie.

Jaki heder płachtowy wybrać i kupić?

Pora zastanowić się, jaki heder płachtowy jest najlepszy. Podczas zakupu musimy zwrócić uwagę zarówno na kwestie absolutnie subiektywne, jak i obiektywne. Do tej pierwszej grupy należy na przykład szerokość hederu płachtowego. Oferta producenta Moresil sprawia, że mamy do dyspozycji kilka możliwości, od 6,5 metra do 7,5 metra. To my decydujemy, czy na naszym polu lepiej sprawdzi się szeroka maszyna, dzięki czemu szybciej je skosimy, czy może wąska – ta z kolei daje więcej możliwości manewru.

Kolejna kwestia to możliwości montażu. Nawet dobry heder płachtowy nie sprawdzi się, jeśli nie będziemy mieli możliwości jego zamontowania. Bez obaw – nasze pokosówki pasują zarówno do traktorów, jak i kombajnów. Możemy zamontować je z tyłu, jak i z przodu. Dopasują się nie tylko do każdej maszyny, ale i do każdego rodzaju pola.

Jaki Heder płachtowy
Jaki Heder płachtowy wybrać i kupić? Cena i opinie

Jaki heder płachtowy jest najlepszy?

Poza kryteriami subiektywnymi, w grę wchodzą także całkowicie obiektywne. Najlepszy heder płachtowy to sprzęt, który w jednej bryle łączy zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Firma Moresil nie boi się takich połączeń, a jej produkty wyróżniają się takimi cennymi cechami, jak na przykład:

  • Regulacja i dopasowanie kierunku taśm – pozwala uzyskać pokosy zarówno po jednej, jak i po obu stronach naszego zespołu żniwnego.
  • Kontrola prędkości rozładunku – umożliwia uzyskanie optymalnych parametrów rozładunku, które minimalizuje zużycie energii, jak i straty cennych plonów.
  • Napęd hydrauliczny – posiadają go wszystkie elementy, co znacznie usprawnia pracę oraz czas konieczny na jej wykonanie, jak również powoduje mniejsze zużycie paliwa.
  • Możliwość położenia nagarniacza z poziomu kabiny operatora, bez konieczności opuszczania maszyny.
  • System utrzymywania odpowiedniej wysokości nad terenem oraz umiejętność zapamiętywania tej wysokości celem optymalizacji zbiorów.
  • Duże otwory wyjściowe dla rzepaku, jak również możliwość zamówienia pionowych noży bocznych oraz centralnych do koszenia tej rośliny – jako element opcjonalny, dostępny na etapie konfigurowania wymarzonego sprzętu.

Zalety hederu płachtowego

Dlaczego polecamy nasz heder płachtowy jako jeden z najlepszych wyborów, dostępnych na rynku? Robimy wszystko, aby zoptymalizować Państwa zbiory. Taka maszyna łączy wydajność z oszczędnością. Oferuje znacznie szybsze schnięcie pokosów, mniej strat, a nawet szybsze dojrzewanie upraw. Co więcej, cechuje ją duża uniwersalność, jak również możliwość znacznego usprawnienia pracy już posiadanego kombajnu.

Najlepszy Heder płachtowy
Najlepszy Heder płachtowy

Heder płachtowy – podsumowanie

Opinie o hederach płachtowych są różne, jednak zapewniamy, że tego typu produkt naprawdę może sprawdzić się w boju. Dzięki wysokiemu poziomowi zautomatyzowania wielu czynności, jest on w stanie przejąć część wysiłków, które musiałby podjąć operator kombajnu lub traktora. Tym samym odciąża nieco osoby pracujące przy zbiorach, co nie tylko wpływa na ich wydajność, ale i zwiększa poziom bezpieczeństwa. Kiedy bowiem pracownicy są zmęczeni, o wiele łatwiej o wypadek.

Chociaż w przypadku nowego sprzętu, zamawianego na rynku wtórnym, cena hederu płachtowego może wydawać się spora, zapewniamy, że jest to dobra inwestycja we własne gospodarstwo. Nowoczesny sprzęt jest bowiem jednym z podstawowych kluczy do sukcesu. Nie boimy się rozwiązań na miarę dwudziestego pierwszego wieku, ale jednocześnie dajemy gwarancję, że zastosowane przez nas rozwiązania zostały wszechstronnie przetestowane przed wprowadzeniem do obrotu.