Przystawka do sieczkarni

Przystawka do sieczkarni to niezwykle przydatne narzędzie, gdy decydujemy się przeznaczyć nasze uprawy na sieczkę. Bywa ona wykorzystywana w różnych celach, najczęściej jako pasza dla zwierząt lub naturalny nawóz, ale też do innych celów. Chociaż jest to mniej popularny wybór, niż zbiór pozostałej po zbiorach słomy, często udowadnia nam on, że we współczesnym rolnictwie nic się nie może zmarnować. Dobra przystawka do sieczkarni sprawia, że wszystko może się przydać, a my wykorzystujemy każdą część plonów dokładnie tak, jak chcemy.

Ale co właściwie oznacza – dobra? By odpowiedzieć na to pytanie, stworzyliśmy poniższy poradnik. Podpowiadamy, jaka przystawka do sieczkarni jest najlepsza, ale także wyjaśniamy, czym ona właściwie jest i co ją charakteryzuje. Zapraszamy do lektury!

Czym jest sieczkarnia?

Zanim wyjaśnimy, co to jest przystawka do sieczkarni, warto zacząć od bardzo ogólnej definicji. Czym jest sieczkarnia? W najszerszym ujęciu jest to maszyna rolnicza, która służy do rozdrabniania, cięcia, miażdżenia i siekania roślin. Często także posiada funkcję transportowania powstałej w ten sposób sieczki bezpośrednio na przyczepę za pomocą specjalnego rękawa.

Rodzaje sieczkarni

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy temacie urządzeń, do których podpinamy przystawkę do sieczkarni. To niezwykle ważne, ponieważ mogą się one znacząco różnić od siebie. Ze względu na rodzaj, wyróżniamy sieczkarnie:

  1. Sieczkarnia ręczna, stacjonarna – używana w jednym miejscu, urządzenie napędzane jest siłą naszych mięśni.
  2. Sieczkarnia zaczepiana do ciągnika, kombajnu – małe urządzenie bez własnego napędu, wyposażone w różne przystawki do sieczkarni, a także rozmaite funkcje.
  3. Sieczkarnia samobieżna – najbardziej zaawansowany sprzęt rolniczy tego typu. Posiada własny napęd, porusza się po polu, produkuje sieczkę i transportuje ją na przyczepę podpiętą do ciągnika.

Która z tych opcji jest najlepsza? Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, oczekiwań, a także częstotliwości, z jaką przystawka do sieczkarni i sama sieczkarnia mają być eksploatowane. Siłą rzeczy, gdy mamy w planach produkcję sieczki w raczej niewielkich ilościach, sporadycznie, nie chcemy inwestować zbyt dużej kwoty. Z kolei kiedy zamierzamy robić to na większą skalę, przyda się niezwykle wydajne narzędzie, a cena gra rolę drugoplanową.

Czym jest przystawka do sieczkarni?

Dobra przystawka do sieczkarni jest tym, czym heder dla kombajnu. Najczęściej pojęcie to dotyczy sieczkarni samojezdnych. W takim przypadku przystawka do sieczkarni oznacza najbardziej wysuniętą na przód część, odpowiadającą za ścinanie rośliny, siekanie jej i transportowanie sieczki do dalszych części maszyny. Konstrukcja przystawki do sieczkarni bardzo przypomina tę z zespołu żniwnego do kombajnu, również znajdziemy tu kosę, noże, a nawet przenośniki ślimakowo-palcowe.

Do czego wykorzystujemy przystawkę do sieczkarni?

Odpowiednia przystawka do sieczkarni pozwala przygotować sieczkę z różnych roślin. Dla każdej z nich potrzebujemy nieco innych parametrów, ale bez obaw, znajdziemy również modele uniwersalne. Najpopularniejsze uprawy, stosowane w celu przygotowania sieczki, to między innymi trawy, zboża, ale też wyższa i twarda kukurydza czy słonecznik, a nawet wierzba energetyczna. Wykorzystuje się je w wielu branżach, od produkcji paszy, aż po wytwarzanie biopaliwa i bioopału.

Przystawka do sieczkarni – szerokość

Znamy już podstawowe fakty, pora teraz ustalić, jaka jest najlepsza przystawka do sieczkarni. Jedną z podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, jest jej szerokość. Wydawałoby się, że im szersza, tym lepiej – nie będzie trzeba robić aż tylu przejazdów, a to oznacza realne oszczędności w zakresie czasu pracy i zużycia paliwa. To jednak nie jest ścisła reguła. Okazuje się bowiem, że zbyt szeroka przystawka do sieczkarni może nie pasować do naszego obecnego sprzętu, jeśli będzie on miał zbyt mało mocy, by poradzić sobie z jej masą.

Druga kwestia dotyczy manewrowania – w przypadku szerokiego sprzętu jest ono znacznie ograniczone. Dodatkowo, szeroka przystawka do sieczkarni sprawia, że nie możemy się z nią bezpiecznie poruszać po drogach publicznych. Bywa to uciążliwe, kiedy w ciągu jednego dnia musimy skosić kilka oddalonych od siebie połaci pola, ponieważ za każdym razem musimy ją demontować i umieszczać na wózku.

Przystawka do sieczkarni do roślin energetycznych

Rozwój badań nad energią pozyskiwaną w sposób korzystny lub przynajmniej neutralny dla środowiska naturalnego sprzyja popularyzacji roślin energetycznych. Są to gatunki wykorzystywane do produkcji biopaliwa – wierzba energetyczna, kukurydza czy miskantus. Większość z nich charakteryzuje się dość dużą twardością. W tym celu musimy wybrać wydajną, wytrzymałą przystawkę do kukurydzy. Jest ona wyposażona w niezwykle ostry zespół tnący, a wszystkie elementy pozostają wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Przystawka do sieczkarni – rzędowa i bezrzędowa

Jeżeli chodzi o rodzaje przystawek do sieczkarni, możemy je także podzielić ze względu na obecność rzędów lub ich brak. Rzędowe przystawki do sieczkarni przydają się w przypadku roślin takich jak słonecznik czy kukurydza. W takim przypadku najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli wybrać szerokość rzędów na etapie konfiguracji. Z kolei przystawki do sieczkarni bezrzędowe pozwalają na zbiór traw, zbóż, miskantusa i innych roślin.

Jak dbać o przystawkę do sieczkarni?

Nawet najlepsza przystawka do sieczkarni potrzebuje odpowiedniej konserwacji i serwisowania. Jeśli będziemy o nią umiejętnie dbać, możemy być pewni, że inwestycja nie będzie wymagać dodatkowych, znaczących nakładów na naprawy jeszcze przez długie lata. Elementy, które na pewno warto sprawdzić przed rozpoczęciem zbiorów, to stan noży oraz zagarniaczy.

Upewnijmy się, że talerz tnący nie posiada jakichkolwiek wyszczerbień. Z kolei stan elementów zagarniających i stopień ich zużycia może powodować zacinanie się przystawki do sieczkarni, kiedy masa zacznie się owijać wokół rolek. Ważną sprawą jest również wymiana oleju oraz smarowanie wszystkich elementów ruchowych. Wszystko to sprawi, że dobra przystawka do sieczkarni zapewni nam sprawną pracę i obfity zbiór.

Jaka przystawka do sieczkarni jest najlepsza? Podsumowanie

Nim dokonamy zakupu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest najlepsza przystawka do sieczkarni – ale w kontekście naszych potrzeb. Weźmy pod uwagę swoje oczekiwania oraz już posiadany sprzęt. W wielu kwestiach warto zaufać doświadczonym sprzedawcom i ich wiedzy zbieranej na przestrzeni lat. Dobra przystawka do sieczkarni to inwestycja, która z pewnością się zwróci.