Heder zbożowy

Heder zbożowy to narzędzie praktycznie niezbędne w pracy rolnika, który zajmuje się uprawą zbóż. A przecież jest to całkiem intratne przedsięwzięcie: zboża znajdują zastosowanie w wielu przemysłach, od hodowli zwierząt, poprzez branżę spożywczą, aż po produkcję biopaliwa. Trzeba jednak zacząć od poważnych inwestycji i nie robić nic na pół gwizdka, by uprawa przyniosła zyski. Sposobem na zwiększenie uzyskiwanych plonów jest odpowiedni heder zbożowy. Zmniejsza on straty, a także optymalizuje pracę tak, by zużywać jak najmniej energii oraz paliwa. I chociaż nowy bywa wielokrotnie droższy od używanego, w dłużej perspektywie okazuje się sporą oszczędnością.

Jak to możliwe i jaki jest najlepszy heder zbożowy? To właśnie wiedza, która płynie z naszego poradnika, dlatego już teraz zapraszamy do lektury.

Czym jest heder zbożowy?

Każde rozważania warto, ot dla jasności, rozpocząć od prostych definicji tego, o czym chcemy pomówić. Zgodnie z tą zasadą, dla pewności postanowiliśmy wyjaśnić, czym jest heder zbożowy. Bywa on też nazywany zespołem żniwnym i służy, a jakże, do zbioru zboża. To najbardziej wysunięta na przód część kombajnu, odpowiedzialna za ścinanie roślin oraz przesuwanie zbiorów dalej, do gardzieli pojazdu.

Jak dopasować heder zbożowy do kombajnu?

Wiele osób obawia się, że nawet najlepszy heder zbożowy zda się na nic, jeśli nie będzie pasował do kombajnu. Jest to poniekąd prawda, trudno też wymagać, byśmy kupowali nowy kombajn tylko dla konkretnego hederu. Na szczęście, na rynku znajdziemy rozwiązania uniwersalne. Należy do nich najlepszy heder zbożowy od producenta Moresil, który bez trudu dopasujemy do każdego pojazdu tego typu. Chociaż oczywiście chodzi przede wszystkim o dopasowanie technologiczne, oferujemy również możliwość dostosowania kolorystycznego pod potrzeby klienta. Dzięki temu sprzęt jest nie tylko wydajny, ale także dobrze się prezentuje pod względem estetyki.

Heder zbożowy
Heder zbożowy / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Opinie i cena

Czy warto kupić używany heder zbożowy do kombajnu?

Rynek wtórny kusi niskimi cenami. Wydaje się, że jesteśmy w stanie zdobyć lepszy sprzęt mniejszym nakładem. To może się jednak okazać tylko pozorną oszczędnością. Pamiętajmy, że nawet najlepszy heder zbożowy nie jest niezniszczalny, a jako wysunięta na przód część kombajnu przyjmuje na siebie liczne obciążenia. Mamy tu na myśli nie tylko takie drobiazgi, jak twarde kłosy, ale także odskakujące kamienie czy twarde przedmioty, których nie sposób zauważyć, patrząc z daleka na łan. To wszystko sprawia, że z czasem heder zbożowy rdzewieje i się psuje.

Nawet jeśli używany sprzęt wygląda dobrze, i tak z reguły wymaga konserwacji, wymiany nożyków czy innych części eksploatacyjnych lub płynów. Tymczasem, kupując nowy heder zbożowy, mamy pewność, że w środku nie czai się żadna usterka eksploatacyjna, która da o sobie znać w najmniej dogodnym momencie. Po prostu płacimy, przygotowujemy go do pierwszego wyjazdu w pole i kosimy ze spokojną głową.

Jaki heder zbożowy wybrać i kupić?

Skoro wiemy już, że najlepszy heder zbożowy znajdziemy na rynku pierwotnym, warto zerknąć, co ciekawego przygotowała dla nas firma Moresil. Jej produkty zostały oparte o wieloletnie doświadczenie, ale bynajmniej nie konserwatyzm – producent nie boi się innowacji i nowoczesnych rozwiązań.

Zwróćmy na przykład uwagę na:

  1. Materiały – wszystkie elementy blaszane powinny być wykonane z blachy nierdzewnej. Musimy bowiem pamiętać, że dobry heder zbożowy jest narażony na działanie wilgoci, nie ma tu więc miejsca na oszczędności.
  2. Elementy tnące – maksymalnie ostre, powinniśmy je utrzymywać w nienagannym stanie. To właśnie od nich zależy powodzenie żniw.
  3. Nagarniacz – im dłuższa średnica, tym efektywniejsze koszenie i minimalne straty w praktycznie każdych warunkach.
  4. Szerokość – najlepszy heder zbożowy możemy dopasować do swoich możliwości. Firma Moresil oferuje modele, które zaczynają się od szerokości roboczej na poziomie 5,5 metrów z możliwością wydłużenia co 0,5 metra. Dodatkowo, do transportu lub pokonania wąskiego przesmyku, heder możemy złożyć na trzy części. Oszczędzamy więc czas, nie musząc go każdorazowo demontować, a jednocześnie zostaje on złożony w taki sposób, by nie ograniczać widoczności operatorowi kombajnu.
Jaki Heder zbożowy
Jaki Heder zbożowy wybrać i kuppić? Opinie i cena

Heder zbożowy a bezpieczeństwo i wygoda operatora

Okazuje się, że dobry heder zbożowy to nie tylko kwestia udanych zbiorów, ale także bezpieczeństwa oraz wygody operatora kombajnu. Wszyscy doskonale znamy realia prac rolniczych, w sezonie i sprzyjającej pogodzie często jest to całodzienna harówka, w upale, w obawie, że złe warunki atmosferyczne wkrótce zniweczą nasze plany. Operator bywa przemęczony, a stąd już bardzo łatwo o błąd. Oczywiście, największe znaczenie dla jego komfortu ma wnętrze kombajnu, jednak również dobry heder zbożowy odgrywa w tym swoją rolę.

Jak to możliwe? Po pierwsze, sprzęt tego typu powinien minimalizować ryzyko wypadku. Służą temu odpowiednie systemy bezpieczeństwa, wśród których podstawowym, a zarazem bardzo skutecznym jest szczelne zamknięcie bezpieczeństwa. Stosowne osłony sprawiają, że ryzyko wypadku jest o wiele mniejsze – choć oczywiście nie zwalnia nas to z konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Druga ważna kwestia to automatyka. Wydaje się, że naładowany nią heder zbożowy jest o wiele bardziej podatny na awarie. Nic bardziej mylnego – automatyka również pomaga wykluczyć błąd ludzki, a w efekcie często wydłuża żywotność całej maszyny, nie mówiąc już o tym, że zwiększa otrzymywane plony, minimalizując straty. Dobry heder zbożowy firmy Moresil może być wyposażony w autopilot, dostosowuje się do prędkości kombajnu, a także zapamiętuje ukształtowanie terenu, by perfekcyjnie dopasować wysokość cięcia do naszych potrzeb.

Najlepszy Heder zbożowy
Najlepszy Heder zbożowy

Jaki heder zbożowy jest najlepszy? Podsumowanie

Najlepszy heder zbożowy to inwestycja na długie lata użytkowania. Nie ma sensu kierować się popularnością marki – o wiele ważniejsza jest jakość oraz możliwość konfiguracji. Jedno i drugie znajdziecie Państwo w produktach Moresil. Produkowane przez nas hedery zbożowe można dopasować do swoich potrzeb, wybrać dodatkowe opcje jeszcze na etapie zakupu lub dokupić je później, gdy zdecydujemy, że nam ich brakuje.

Dodatkowo, są to maszyny bardzo uniwersalne, które sprawdzą się nie tylko w uprawie pszenicy, jęczmienia, żyta, ale i na przykład soi. Cały system żniwny zaprojektowany jest tak, żeby minimalizować zużycie mocy, a co za tym idzie – paliwa, a jednocześnie maksymalizować ilość uzyskanych plonów. To właśnie z tego powodu heder zbożowy Moresil jest najlepszą inwestycją, jaką można podjąć, gdy musimy zakupić nowy sprzęt do swojego gospodarstwa.