Heder do kukurydzy

Heder do kukurydzy to niezwykle przydatne narzędzie nie tylko w wyspecjalizowanych gospodarstwach. Również inni rolnicy, którzy decydują się na uprawę tego szczególnego zboża, muszą z niego skorzystać, by uzyskać wysokie jakościowo i ilościowo plony. Wyróżnia się on kilkoma atutami na tle hederów do innych zbóż, a na dodatek pasuje do niemal każdego kombajnu.

O tym, co to jest heder do kukurydzy i jak on działa, traktuje właśnie nasz poradnik. Podpowiadamy też, jakie cechy odróżniają nasze produkty od innych oraz jaki heder do kukurydzy jest najlepszy.

Czym jest heder do kukurydzy?

Heder do kukurydzy i każdego innego zboża jest nazywany także zespołem żniwnym. To niejako najważniejsza część kombajnu, mająca wpływ na zbiory i pracę przy żniwach. Mowa oczywiście o najbardziej wysuniętej na przód kombajnu części, która odpowiada za zbieranie zboża. Ma podłużny kształt, wewnątrz znajduje się skomplikowany mechanizm. Ważnymi elementami są kosa i nożyki, odpowiedzialne za ścinanie kolb, a także ślimaki transportujące kolby kukurydzy do gardzieli kombajnu.

Heder do kukurydzy
Heder do kukurydzy

Czym wyróżnia się heder do kukurydzy na tle innych?

Do tej pory dobry heder do kukurydzy wydaje się dość podobny do pozostałych rodzajów zespołów żniwnych. Pamiętajmy jednak, że kukurydza jest zbożem bardzo wysokim, dlatego heder musi być usytuowany na odpowiednim poziomie. Dodatkowo, w tym przypadku do gardzieli kombajnu nie transportuje się całej rośliny. Kolba oddzielana jest od łodygi i tylko tę pierwszą część „połyka” nasz pojazd. Najlepszy heder do kukurydzy posiada również rozdrabniarki, które pozwalają sprawnie rozdrobnić i pozbyć się resztek łodyg czy liści, a pozostawić to, co najważniejsze – czyli ziarno.

Heder do kukurydzy a uprawy

Dobry heder do kukurydzy to bezcenne narzędzie zarówno w przypadku ogromnych połaci pola, wyspecjalizowanych w tej właśnie uprawie, jak i w mniejszych gospodarstwach, zajmujących się różnymi roślinami. Uprawa kukurydzy w naszym kraju jest dość popularna, i nic dziwnego. Jeśli tylko dobrze ją rozegramy – a pomoże w tym najlepszy heder do kukurydzy z naszej oferty – możemy wiele zyskać, gdyż kukurydza wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia.

Najważniejszym okazuje się oczywiście przemysł spożywczy – kukurydza w puszkach, płatki, wafle i chrupki kukurydziane, mączka kukurydziana i inne potrawy czy pieczywo przygotowane z dodatkiem tego zboża. Polecane są one zwłaszcza dla osób dotkniętych celiakią, gdyż kukurydza nie zawiera glutenu. Jednak to nie wszystko. Uprawy kukurydzy służą także w przemyśle papierniczym, a nawet paliwowym – jako biomasa. Świetnie sprawiają się jako pasze dla zwierząt, ale też w przemyśle olejarskim i piwowarstwie, a nawet do produkcji niektórych tworzyw sztucznych. Jak widać, tak niepozorna roślina okazuje się bardzo wszechstronna, a dobry heder do kukurydzy pomoże nam ją pozyskać.

Jaki Heder do kukurydzy
Jaki Heder do kukurydzy wybrać i kupić? Opinie i cena

Jaki heder do kukurydzy wybrać?

W ofercie firmy Moresil znajdziecie najlepszy heder do kukurydzy dla siebie. Jest to producent z wieloletnim doświadczeniem, który jednak nie boi się wprowadzania innowacji. Jednocześnie hedery do kukurydzy tego producenta, mimo najwyższej jakości, zachowują stosunkowo przystępną cenę, dzięki czemu łatwiej sobie na nie pozwolić. Pamiętajmy, że choć zakup używanego hederu do kukurydzy wydaje się sporą oszczędnością, może ona być tylko pozorna – to bardzo narażona na awarie część. Wpływa na to nie tylko skomplikowany mechanizm, w którym wiele rzeczy może się zepsuć, ale też narażenie na wilgoć, wystające elementy w polu, wysokie temperatury czy uderzenia odskakujących kamieni. Kupując nowy heder do kukurydzy, mamy pewność, że zostanie on objęty gwarancją, a części nie będą wymagały wymiany wkrótce po zakupie.

To, co wyróżnia najlepszy heder do kukurydzy produkcji Moresil, to przede wszystkim szerokie pole do konfiguracji. Dzięki temu wybierzemy taką dostawkę, jaka najbardziej nam odpowiada. Pozwala to zoptymalizować i pracę, i zbiory, a jednocześnie dopasować zakup do naszego budżetu.

Jaki heder do kukurydzy jest najlepszy?

Firma Moresil oferuje heder do kukurydzy, w którym możemy ustalić między innymi indywidualną odległość między rzędami. Możemy też zdecydować się na czujniki wysokości, jak również doposażenie w dodatkowy zestaw do zbioru słonecznika. Sprawia to, że heder do kukurydzy staje się bardziej uniwersalny i sprawdzi się też w innych uprawach. To jednak nie wszystko – możemy też doposażyć dobry heder do kukurydzy w autopilot. Żniwa to męczące zajęcie, po wielu godzinach pracy łatwo o błąd, dlatego warto sięgnąć po system, który odciąża operatora kombajnu.

Rozdrabniacz łodyg w hederach do kukurydzy

Zaletą, która wyróżnia dobry heder do kukurydzy, jest też odpowiedni rozdrabniacz łodyg. Jego odpowiednia konstrukcja sprawia, że kombajn zużywa mniej paliwa, co przekłada się na realną oszczędność. Jednocześnie usytuowanie siekacza z przodu pozwala na uzyskanie większych plonów, ponieważ nie generuje takich strat kolb i nie wymaga ponownego koszenia. Z kolei osobne sprzęgła dla wałków, jak i rozdrabniacza wpływają na trwałość obu tych elementów, zmniejszają ryzyko awarii i koszty eksploatacyjne.

Najlepszy Heder do kukurydzy
Najlepszy Heder do kukurydzy Moresil

Transport hederu do kukurydzy

Zaletą dobrego hederu do kukurydzy jest jego duża szerokość – dzięki temu możemy skosić pole znacznie szybciej. Z drugiej jednak strony, utrudnia to poruszanie się w zakamarkach, a tym bardziej na drogach publicznych, gdzie nie ma miejsca nawet na nasz kombajn z hederem, a co dopiero możliwości wymijania się z samochodami osobowymi. Zazwyczaj zespół żniwny musimy zdemontować na czas transportu. Jednak najlepszy heder do kukurydzy z naszej oferty posiada funkcję składania. Pozwala to zaoszczędzić wiele czasu, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia musimy kilkukrotnie skorzystać z dróg publicznych.

Najlepszy heder do kukurydzy – podsumowanie

Najważniejsze elementy dobrego hederu do kukurydzy to odpowiednio ostre nożyki oraz kosa, które muszą być w nienagannym stanie. Równie ważny okazuje się sprawny zespół zrywający, w tym elementy wciągające. Zwłaszcza jeśli wskutek gwałtownych zjawisk pogodowych doszło do powalenia łodyg, małą stratę i sprawny zbiór zapewni najlepszy heder do kukurydzy z bocznymi ślimakami wciągającymi. Maleńkim atutem będzie także możliwość dopasowania kolorystycznego tej ważnej części do reszty kombajnu.

W kwestii maszyn rolniczych nie warto iść na kompromisy. Najlepszy heder do kukurydzy to prosta droga do sprawnych, szybkich, i co najważniejsze obfitych zbiorów. Właśnie dlatego warto sprawdzić ofertę Moresil w tym zakresie.