Pokosówka do rzepaku

Pokosówka do rzepaku w niektórych sytuacjach jest w stanie zastąpić kombajn. Zbiór dwuetapowy staje się popularny również w naszym kraju, a nas bardzo cieszy ta tendencja. Jest to bowiem propagowanie pozytywnych praktyk w rolnictwie. Tak drobna zmiana, jak zakup pokosówki do rzepaku, może przyczynić się do wielu zmian na lepsze, między innymi do rezygnacji z użycia glifosatu lub przynajmniej znacznego ograniczenia tego związku chemicznego. To nie tylko dobra wiadomość dla osób darzących środowisko naturalne szczególną troską, ale również dla rolników. Rezygnacja z tego typu herbicydów pozostawia również realne pieniądze w kieszeni rolników, jednocześnie wcale nie zmniejszając ilości plonów.

Jak działa pokosówka do rzepaku? Jaka jest najlepsza i jak ją wybrać? Przygotowaliśmy poradnik, w którym przybliżymy Państwu temat.

Czym jest pokosówka do rzepaku?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Pokosówka do rzepaku bywa także nazywana żniwiarką pokosową. Działa bliźniaczo do samobieżnej kosiarki pokosowej, tyle że nie wymaga aż tak szeroko zakrojonego serwisu, jednocześnie nie posiada też własnego napędu. Musimy zapewnić go z zewnątrz, przez podłączenie do odpowiedniej maszyny, kompatybilnej z wybraną przez nas pokosówką do rzepaku. Ścina ona roślinę za pomocą specjalnych kos i noży, a następnie kładzie ją w formie pokosu.

Pokosówka do rzepaku
Pokosówka do rzepaku / Jaka najlepsza? Cena i opinie

Pokosówka do rzepaku a uprawa rzepaku

Nim przejdziemy do zbiorów rzepaku, w których przysłuży nam się dobra pokosówka, warto poświęcić parę słów tej szczególnej roślinie. Należy do tej samej rodziny, co kapusta. Jest rośliną oleistą, co zresztą pewnie doskonale wiemy, a w naszym kraju uprawia się głównie odmianę ozimą, dwuletnią. Jednak wykorzystujemy go nie tylko w przemyśle spożywczym – zbyt można znaleźć także wśród producentów pasz dla zwierząt, płyt pilśniowych, opału, pokostu czy biopaliwa (jako biodiesel).

Sam rzepak osiąga wysokość około 1-1,5 metra, co oczywiście musi uwzględniać dobra pokosówka do rzepaku. Jeśli poza gospodarstwem, prowadzimy także pasiekę, uprawa rzepaku również jest dla nas korzystna, ponieważ pszczoły zapylają go bardzo chętnie, a roślina jest uważana za miododajną. Wróćmy jednak do tematu sprzętu, a ściślej mówiąc – omówienia najlepszej pokosówki do rzepaku.

Pokosówka do rzepaku – do czego można podłączyć?

Czy do żniw w przypadku rzepaku potrzebny jest kombajn? Okazuje się, że z pokosówką do rzepaku firmy Moresil wcale nie jest on konieczny! Oczywiście, pokosówkę możemy agregować również kombajnem, ale także zwykłym ciągnikiem. Pasuje ona do traktorów zarówno z przodu, jak i z tyłu, w zależności od użytych rozwiązań. Wystarczy więc ciągnik o odpowiedniej mocy, który poradzi sobie z agregacją pokosówki do rzepaku Moresil.

Jaka Pokosówka do rzepaku
Jaka Pokosówka do rzepaku najlepsza? Cena i opinie

Uniwersalna pokosówka do rzepaku

Być może zamierzacie rozszerzyć uprawy o rzepak, ale martwicie się, że pokosówka do rzepaku przez większą część roku będzie nieużywana? Nic bardziej mylnego! Możemy ją wykorzystać do wielu innych upraw, w zależności od naszych potrzeb. Świetnie sprawdza się do zbioru zielonych zbóż na kiszonkę, traw, facelii, gryki i wielu innych roślin. Dzięki temu na pewno nie będzie stała bezczynnie. Możemy też pokusić się o wynajem pokosówki do rzepaku mniejszym gospodarstwom w okolicy, dzięki czemu inwestycja zwróci się szybciej.

Jak to możliwe, że jeden sprzęt potrafi sprawdzić się w tak wielu zastosowaniach? Pokosówka do rzepaku wykorzystuje opcjonalne wyposażenie w postaci noży pionowych, bocznych, które można demontować, jak również odpowiednio dużych otworów wyjściowych i regulacji wysokości. Pokosówka Moresil posiada tak szerokie pole do konfiguracji, że żadne uprawy nie są jej straszne.

Rozwiązania technologiczne w pokosówce do rzepaku

Co wyróżnia najlepszą pokosówkę do rzepaku, poza logo Moresil na obudowie oczywiście? Jest to sprzęt, który łączy wieloletnie doświadczenie z innowacyjnym myśleniem. Zastosowano tu liczne rozwiązania technologiczne, które jednocześnie zmniejszają awaryjność sprzętu, sprawiają, że zużywa mniej paliwa, a jednocześnie przyczyniają się do uzyskania większych zbiorów.

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kilka najciekawszych cech i funkcji, które sprawiają, że nasza pokosówka do rzepaku jest najlepsza. Należą do nich:

  1. Kontrola prędkości rozładunku,
  2. Napęd hydrauliczny dla wszystkich elementów, w tym dla zespołu tnącego,
  3. Regulacja i dopasowanie kierunku taśm tak, by kłaść pokos po jednej, jak i po dwóch stronach maszyny,
  4. Możliwość regulacji położenia nagarniacza z poziomu kabiny operatora,
  5. Automatyczny system, który zapamiętuje teren i jego ukształtowanie, a następnie utrzymuje odpowiednią wysokość bez ingerencji operatora,
  6. Ułatwiające transport koła na końcach oraz możliwość złożenia do transportu,
  7. Szerokie możliwości, jeśli chodzi o konfigurację maszyny do swoich potrzeb,
  8. Bezproblemowy dostęp do serwisu.

Zastosowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że najlepsza pokosówka do rzepaku jest niezwykle wydajna i nie zużywa nadmiaru paliwa, a jednocześnie nie ulega tak łatwo awariom. To ważne, przecież jest ona wystawiona na dość spore obciążenia, urazy mechaniczne, które niełatwo zobaczyć z kabiny operatora – czy to większe kamienie, czy to słupki i inne wystające elementy o dużej twardości. Jednocześnie pokosówka do rzepaku została zaprojektowana tak, by zmniejszać straty podczas żniw.

Najlepsza Pokosówka do rzepaku
Najlepsza Pokosówka do rzepaku

Najlepsza pokosówka do rzepaku – podsumowanie

Chociaż pokosówka do rzepaku wciąż jeszcze nie jest najpopularniejszym sposobem na zbiory tej rośliny, zdecydowanie warto rozważyć jej zakup. Żniwiarka pokosowa nie jest może nowym pomysłem, jednak doposażenie się w nią zrewolucjonizuje konieczne do wykonania prace, uczyni nas bardziej eko, a co najważniejsze – zostawi nam w kieszeni realne kwoty. Pokos schnie prawie dwa razy szybciej, nie wymaga stosowania glifosatu, a uprawy dojrzewają jednorodnie.

Pokosówka do rzepaku Moresil może pracować na praktycznie każdym rodzaju pora, dlatego nie wahajmy się ani chwili, by ją wypróbować. Zajmuje mało miejsca podczas przechowywania, ale nie musimy się martwić, że będzie stała bezczynnie. Rolnictwo to i tak dość niepewna branża, narażona na wpływ klimatu i chorób, nie ma więc powodu, by choć odrobinę nie ułatwić sobie tego zawodu. Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, a o jego praktyczność dbają rzesze doświadczonych projektantów i inżynierów z ramienia Moresil.