Pokosówka do ciągnika

Pokosówka do ciągnika sprawia, że nie musimy kupować samobieżnej kosiarki pokosowej, która bywa wielokrotnie droższa. Ten rodzaj hederu ciągniętego pozwala na ścięcie różnego rodzaju zbóż, traw i innych roślin w taki sposób, by maksymalizować plony, a jednocześnie oszczędzić na wysiłku oraz paliwie. Pamiętajmy, że kosiarka pokosowa bywa używana tylko przez jeden, krótki okres w roku, dlatego jeśli nie prowadzimy bardzo dużego gospodarstwa o różnych profilach, zakup dobrej pokosówki do ciągnika opłaca się o wiele bardziej.

Przygotowaliśmy więc dla Państwa poradnik, w którym podpowiadamy, jaka pokosówka do ciągnika jest najlepsza. Omawiamy też najważniejsze cechy tego typu rozwiązania i wskazujemy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę na etapie zamówienia i konfiguracji.

Czym jest pokosówka do ciągnika?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym właściwie jest pokosówka do ciągnika. Dobra żniwiarka pokosowa, gdyż tak właściwie brzmi jej nazwa, to rodzaj hederu, który możemy zapiąć zarówno do traktora, jak i do kombajnu. Dobra pokosówka do ciągnika umożliwia zebranie nasion dwuetapowo, a jednocześnie przyspiesza wysychanie pokosu. Dzięki specjalnemu systemowi noży i kos oraz licznym regulacjom, umożliwia zwiększenie plonu poprzez minimalizację strat na etapie ścinania rośliny.

Pokosówka do ciągnika
Pokosówka do ciągnika / Cena i opinie

Pokosówka do ciągnika a ekologia

Okazuje się, że pokosówka do ciągnika jest rozwiązaniem pozytywnie wpływającym na ekosystem, i to w skali globalnej. Przede wszystkim, zmniejsza zużycie środków chemicznych stosowanych do osuszania pokosu, pestycydów i innych. Już sam sposób koszenia i położenia pokosów sprawia, że wysychają one znacznie szybciej, nie trzeba się więc ratować chemikaliami.

Dodatkowo, wybierając szeroką pokosówkę do ciągnika, zmniejszamy zużycie paliwa koniecznego do skoszenia określonej wielkości pola. Traktor potrzebuje po prostu znacznie mniej przejazdów, gdyż za jednym pociągnięciem ścina większą połać pola. Ale to jeszcze nie wszystko. Wybierając pokosówkę do ciągnika, zmniejszamy też ilość odpadów. Osobna kosiarka pokosowa wymaga wymiany części eksploatacyjnych, w tym oleju czy akumulatora, a to z tymi elementami mamy największy problem, jeśli chodzi o utylizację. Owszem, w ciągniku także musimy je wymieniać, jednak praktycznie każdy rolnik posiada odpowiedni traktor do pokosówek Moresil, dlatego zamiast ponosić podwójne wydatki i podwójnie zaśmiecać środowisko, możemy to zrobić tylko jeden raz.

Jaką pokosówkę do ciągnika wybrać i kupić?

Aby ustalić, jaka pokosówka do ciągnika jest najlepsza w naszym przypadku, warto rozważyć kilka kwestii.

Należą do nich:

  1. Możliwości montażu,
  2. Szerokość,
  3. Regulacje,
  4. Rozwiązania technologiczne,
  5. Rodzaj uprawy.
Jaka Pokosówka do ciągnika
Jaka Pokosówka do ciągnika najlepsza? Opinie i cena

Pokosówka do ciągnika a możliwości montażu
Nawet najlepsza pokosówka do ciągnika nie sprawdzi się, jeśli nie będzie pasować do naszego traktora. Produkty firmy Moresil są na tyle uniwersalne, że dopasujemy je do niemal każdego sprzętu o odpowiedniej masie. W traktorach z przednią jednostką hydrauliczną i w tych, w których z przodu znajduje się wał odbioru mocy, pokosówka do ciągnika może być montowana z przodu. Z kolei, jeśli do dyspozycji mamy obracane stanowisko operatora, możemy pokusić się o montaż pokosówki do ciągnika z tyłu. Pamiętajmy, że pasuje ona również do kombajnu, co czyni ją niezwykle uniwersalnym sprzętem.

Szerokość pokosówki do ciągnika

Kolejna sprawa, którą musimy ustalić przed zakupem, to odpowiednia szerokość pokosówki do ciągnika. Chociaż najrozsądniejszym wyborem wydaje się ta najszersza, ponieważ pozwala skosić pole znacznie szybciej i oszczędniej, nie jest to sztywna reguła. Może się bowiem okazać, że szeroka pokosówka do ciągnika będzie dla niego zbyt ciężka lub trudno będzie nam manewrować na polu o nieregularnym kształcie. Na szczęście, Moresil przygotował różne opcje, które można dopasować do każdego. Pokosówka do ciągnika tej firmy może mieć szerokość od 6,5 do nawet 7,5 metra.

Regulacje w pokosówce do ciągnika

W dużym uproszczeniu, im więcej czynników można regulować, tym lepsza pokosówka do ciągnika. Możemy ją bowiem ściśle dopasować do swoich potrzeb, ukształtowania pola czy rodzaju upraw. W pokosówce do ciągnika firmy Moresil można między innymi regulować położenie nagarniacza, i to bez opuszczania kabiny operatora. Regulacji podlega także wysokość nad podłożem, prędkość rozładunku czy też regulację i dopasowanie kierunku taśm.

Rozwiązania technologiczne w pokosówce do ciągnika

No właśnie, skoro już przy regulacjach jesteśmy, warto wspomnieć o ciekawych rozwiązaniach technologicznych. Okazuje się bowiem, że regulowane taśmy pozwalają nam wybrać położenie pokosu. Może on znajdować się zarówno po jednej, jak i po dwóch stronach maszyny. Co więcej, pokosówka do ciągnika Moresil posiada funkcję zapamiętywania ukształtowania terenu i w przyszłości automatycznie dostosowuje do niego wysokość koszenia.

Jeżeli to wciąż mało, by uznać pokosówkę do ciągnika Moresil za najlepszą, mamy w zanadrzu jeszcze kilka ciekawostek. Wszystkie jednostki posiadają napęd hydrauliczny, niezwykle wydajny i odporny na awarię. Kontrola prędkości rozładunku minimalizuje ryzyko błędu operatora, z kolei sama pokosówka do ciągnika zapewnia większe zbiory, mniejsze straty, szybsze wysychanie pokosów i minimalizuje ilość środków chemicznych koniecznych do zastosowania.

Najlepsza Pokosówka do ciągnika
Najlepsza Pokosówka do ciągnika

Jaka pokosówka do ciągnika jest najlepsza? Rodzaje upraw

Pochylmy się jeszcze na chwilę nad rodzajami upraw, które można zabezpieczyć pokosówką do ciągnika. A jest ich naprawdę szeroki wachlarz. Rozwiązanie to polecane jest na przykład w przypadku takich roślin uprawnych, jak gryka czy rzepak. Mało tego, przydaje się ona również przy uprawach traw i ziół, w tym na przykład kminku, facelii oraz innych. Wszystkie te rośliny znajdują rynek zbytu, a to w przemyśle spożywczym, a to jako pasza dla zwierząt, biopaliwo czy surowiec do uzyskiwania określonych medykamentów przez przemysł farmaceutyczny.

Najlepsza pokosówka do ciągnika – podsumowanie

Uniwersalne rozwiązania, do których dąży Moresil sprawiają, że najlepsza pokosówka do ciągnika pasuje do niemal każdego traktora i do każdego rodzaju pola. Została przygotowana w taki sposób, by bez poważnych awarii przetrwać całe lata użytkowania. Staramy się, by cena pokosówki do ciągnika nie była nadmiernie wygórowana i zapewniamy, że inwestycja na pewno się opłaci, zwracając się po kilku sezonach.