Heder do pokosówki

Heder do pokosówki to przydatne narzędzie, które warto nabyć w ramach inwestycji we własne gospodarstwo. Przydaje się on do zbioru wielu roślin, takich jak na przykład gryka, rzepak, ale też facelia, kminek, inne zioła i trawy. Są to surowce, które z powodzeniem sprzedamy dla zysku, gdyż wykorzystywane są na przykład w branży spożywczej, do pasz dla zwierząt, jako biopaliwo, materiał wyjściowy do produkcji tworzyw sztucznych czy medykamentów. By maksymalizować zyski, potrzebny jest jednak dobry sprzęt.

Jaki heder do pokosówki jest najlepszy i który zapewni minimalne straty, jeśli chodzi o wielkość plonów? By odpowiedzieć na popularne wątpliwości, przygotowaliśmy poniższy poradnik. Omawiamy w nim najważniejsze kwestie i wskazujemy, co wyróżnia dobry heder do pokosówki Moresil spośród innych propozycji na rynku.

Czym jest heder do pokosówki?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Dobry heder do pokosówki, czyli żniwiarki pokosowej, bywa także nazywany zespołem żniwnym. Nic dziwnego, to właśnie ta stosunkowo skomplikowana konstrukcja pomaga nam w uzyskaniu plonów z obsianych różnymi roślinami pól. To właśnie ona odpowiada za ścinanie rośliny i oddzielanie ziarna od łodygi, a następnie transportowanie cennych elementów rośliny w głąb kombajnu lub innych maszyn.

Heder do pokosówki
Heder do pokosówki / Opinie i cena / Gdzie kupić?

Jak dopasować heder do pokosówki?

Kiedy planujemy zakup, często pojawia się wątpliwość, czy wybrany heder do pokosówki będzie pasował do sprzętu, który już mamy? Produkty firmy Moresil łatwo dopasować do dowolnego kombajnu lub traktora dzięki szerokim opcjom konfiguracji. Zależnie od konstrukcji pojazdu, może on być zamontowany zarówno z przodu, jak i z tyłu, co czyni go znacznie bardziej uniwersalnym.

Jaki heder do pokosówki jest najlepszy? Nowy czy używany?

Ze względu na niższe ceny, rynek wtórny maszyn rolniczych ma się świetnie. Zdajmy sobie jednak sprawę, że w większości sytuacji oszczędność bywa tylko pozorna. Choćby najbardziej zadbany heder do pokosówki używany prędzej czy później będzie wymagał nakładów finansowych i wizyty w serwisie. Jest to tak skomplikowany, wrażliwy mechanizm, że nie ma mowy o tym, by po kilku latach wciąż nie potrzebował napraw.

Z tego właśnie powodu rekomendujemy nowy heder do pokosówki. Jest to co prawda wydatek znacząco większy, ale zmniejsza on późniejsze nakłady. Produkty z oferty firmy Moresil są na tyle solidnie wykonane, że poza podstawowymi naprawami części eksploatacyjnych, heder do pokosówki nie będzie wymagał serwisu i nie odmówi nam posłuszeństwa w momencie, gdy akurat będzie najbardziej potrzebny.

Jaki heder do pokosówki wybrać i kupić?
Skoro mamy już za sobą ustalenia, czy celujemy w rynek pierwotny, czy wtórny, pora zastanowić się nad innymi cechami hederu do pokosówki. Jest to sprzęt, w którym wiele miejsca pozostaje na innowacje ze strony inżynierów, z drugiej jednak nie ma co odrzucać sprawdzonych rozwiązań. Najprostszy podział hederów do pokosówki obejmuje dwa rodzaje:

  1. Ślimakowy – za transport plonu odpowiedzialne są odpowiednie ślimaki,
  2. Płachtowy – rolę ślimaków przejmuje tutaj specjalna płachta.
Jaki Heder do pokosówki
Jaki Heder do pokosówki wybrać i kupić? Cena i opinie

Szerokość hederu do pokosówki

Jak szeroki heder do pokosówki wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Siłą rzeczy mniejszy, lżejszy traktor będzie oznaczał konieczność zmniejszenia szerokości, by wystarczyło nam mocy. Z kolei duży kombajn daje o wiele większe możliwości. Zwróćmy więc uwagę, czy producent pozostawia nam tutaj pole do konfiguracji sprzętu pod nasze potrzeby. Dobry heder do pokosówki produkcji Moresil możemy dopasować do już posiadanego sprzętu, wybierając spośród kilku szerokości.

Heder do pokosówki a materiały

By heder do pokosówki sprawdził się w boju na dłuższą metę, musi być wykonany z odpowiednich materiałów. Zależy nam przede wszystkim na dużej trwałości oraz bezawaryjności. Wszystkie elementy muszą więc powstać z tworzyw nierdzewnych, odpornych na warunki atmosferyczne, jak i ewentualne uszkodzenia odskakującymi kamieniami czy wystającymi, twardymi elementami, których nie sposób zauważyć z poziomu kabiny operatora kombajnu lub kierowcy traktora.

Regulacje hederu do pokosówki

Najbardziej zaawansowane technologicznie hedery do pokosówki posiadają szereg regulacji, który pozwala dopasować ich pracę do niemal każdego pola i większości rodzajów upraw. W produktach firmy Moresil można między innymi regulować taśmy oraz ich kierunek, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać pokos po jednej lub po obu stronach maszyny. Mało tego, wszystkie elementy posiadają napęd hydrauliczny, regulować możemy też położenie nagarniacza, i to bez opuszczania kabiny operatora.

Najlepszy heder do pokosówki posiada także systemy automatyzacji pracy, które utrzymują optymalne dla zbiorów parametry. Mamy tu na myśli na przykład kontrolę prędkości rozładunku, dopasowaną do prędkości traktora lub kombajnu. To nie wszystko – odpowiedni mechanizm odpowiada także za zapamiętanie ukształtowania terenu na konkretnym polu. Dzięki temu heder do pokosówki w przyszłości sam dostosowuje wysokość do terenu, na którym akurat pracuje.

Najlepszy Heder do pokosówki
Najlepszy Heder do pokosówki

Najlepszy heder do pokosówki / Podsumowanie

Co jeszcze wyróżnia najlepszy heder do pokosówki? Jest to między innymi możliwość dopasowania do różnego rodzaju upraw, choćby przez duże otwory wyjściowe czy specjalne noże do koszenia rzepaku jako wyposażenie opcjonalne. Taki sprzęt przyspiesza schnięcie pokosu, zapewnia większe zbiory i minimalizuje straty na każdym etapie żniw. Może też posiadać koła na końcach, co zwiększa mobilność i możliwości, jeśli chodzi o transport samego hederu do pokosówki.

Wszystkie rozwiązania, które wdraża w swych produktach Moresil, mają jeden cel – zwiększenie zysków przy minimalizacji strat. Energooszczędne rozwiązania i mniejszy opór wpływają na zużycie paliwa, co przekłada się na znacznie mniejszy nakład finansowy na skoszenie pola. Jednocześnie jest to rozwiązanie ekologiczne. Dobry heder do pokosówki minimalizuje nawet zużycie groźnych dla zdrowia pestycydów. Jeśli więc chcemy zadbać o środowisko i własne interesy, warto iść w kierunku nowoczesnego rolnictwa.